Daikin FTL50TV16V2 1.5 Ton 3 Star Split AC vs LG PS-Q13MNZF 1 Ton 5 Star Inverter Split AC
Key Feature Comparison
Daikin FTL50TV16V2 1.5 Ton 3 Star Split AC
Check Price
close
LG PS-Q13MNZF 1 Ton 5 Star Inverter Split AC
Check Price
close
Add more air-conditioners to compare
At a Glance
Show differences only
Split
1.5 Ton
Split
1 Ton
Remote
Dual Rotary Compressor
Yes
Yes, On-Timer: Yes, Off-Timer: Yes
HD Filter with Anti Virus Protection, Ez Clean Filter, Anti Allergic Filter
5200 Watts
Copper
3850 Watts
Copper
230V 50 Hz
1425 Watt
230V 50Hz
Detailed Specs
Brand
Daikin
LG
Model Name
FTL50TV16V2
PS-Q13MNZF
AC Type
Capacity In Tons
1.5 Ton
1 Ton
BEE Star Rating
3 Star
5 Star
Inverter Technology
No
Market Status
Out of Stock
Available
Cooling Capacity
Energy Efficiency Ratio
3.65 W/W
4.7 W/W
Operating Current
6.5 Ampere
Power Input
1425 Watt
Power Requirements
230V 50 Hz
230V 50Hz
Sleep Mode
Cool Mode
Dehumidification
Operating Modes
Cooling Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode
Other Modes
Fan, Auto
Remote
Remote Control
LCD
Auto Restart
Timer
Auto Clean
Energy Save
Front Panel Display
Self Diagnosis
Color
White
White
Control Console
Main Unit Condenser Coil
Outdoor Unit Condenser Coil
Compressor
Dual Rotary Compressor
Evaporator Fin Type
Ocean Black Fin Anti Corrosive
Refrigerant
R-32
Speed Setting
Air Circulation In
425 CFM
Air Circulation Out
989 CFM
Air Flow Direction
4 Way