Key Feature Comparison
5.4
Acer Aspire E5-573G (NX.MVMSI.045)
Check Price
close
5.1
Check Price
close
Add more laptops to compare
At a Glance
Show differences only
Intel Core i3
5th Gen, 2.0 Ghz
Intel Core i3
5th Gen, 2.0 Ghz
NVIDIA GeForce 920M
2 GB, Nvidia
Intel HD 5500
Intel
15.6 Inches
100 ppi
15.6 Inches
100 ppi
DDR3
4 GB
DDR3
4 GB
Li-Ion
4 Cell
Li-Ion
4 Cell, 5 Hrs
Detailed Specs
Brand
Acer
Acer
Model
E5-573G (NX.MVMSI.045)
Market Status
Out of Stock
Out of Stock
Confirmed
Weight
2.4 Kg
2.4 Kg
Dimensions
381 x 256 x 292 mm
381 x 256 x 249 mm
Color
Charcoal
Black
Operating System
Linux
Windows
OS Architecture
64-bit
64-bit
Series
Aspire E5 Series
Aspire F15 Series
Display Size
Display Resolution
1366 x 768 Pixels
1366 x 768 Pixels
Pixel Density
Screen Quality
HD
HD
Screen Type
LED
LED
Display Features
HD LED Backlit Active Matrix TFT LCD Display
Active Matrix TFT Color LCD LED Backlight Display
Display Touchscreen
No
No
Processor Brand
Intel
Processor Name
Processor Generation
5th Gen
5th Gen
Clock Speed
2.0 Ghz
2.0 Ghz
Graphic Processor
NVIDIA GeForce 920M
Intel HD 5500
Graphic Brand
Nvidia
Graphics Memory
2 GB
RAM Capacity
RAM Type
Memory Slots
2 DIMM
2 DIMM
Memory Layout
1 x 4 Gigabyte
1 x 4 Gigabyte
Expandable Memory
16 GB
16 GB
HDD Capacity
1 TB
1 TB
HDD Speed
5400 RPM
5400 RPM
HDD Type
SATA
SATA
Battery Cell
4 Cell
Battery Type
Power Supply
65 W AC Adapter W
45 W AC Adapter W