Key Feature Comparison
7.3
Asus VivoBook 15 X1502VA-BQ1297WS
Check Price
close
7.4
Check Price
close
Add more laptops to compare
At a Glance
Show differences only
4.6 Ghz
AMD Ryzen 5
3.3 Ghz
Intel UHD
NVIDIA GeForce GTX 1650
4 GB, Nvidia
15.6 Inches
141 ppi, 60 Hz
15.6 Inches
141 ppi, 144 Hz
DDR4
16 GB
DDR4
8 GB, 3200 Mhz
Li-Ion
3 Cell, 17 Hrs
Li-Po
3 Cell
Detailed Specs
Brand
Asus
HP
Model
X1502VA-BQ1297WS
Confirmed
Launch Date
6-Oct-25
25-Dec-21
Weight
1.7 Kg weight
1.98 Kg
Color
Quiet Blue
Shadow Black
Operating System
Windows
Windows
Series
VivoBook 15
Pavilion Series
Dimensions
360 x 257 x 23.5 mm
OS Architecture
64-bit
Display Size
Display Resolution
1920 x 1080 Pixels
1920 x 1080 Pixels
Pixel Density
141 ppi
141 ppi
Screen Quality
Full HD
Full HD
Display Features
FHD
Full HD IPS LED Backlit Anti-glare Display
Display Touchscreen
No
No
Refresh Rate
60 Hz
144 Hz
Aspect Ratio
16:09
Screen Type
LED
Clock Speed
4.6 Ghz
3.3 Ghz
Graphic Processor
Intel UHD
NVIDIA GeForce GTX 1650
Number of Cores
8
Processor Brand
AMD
Processor Name
AMD Ryzen 5
Graphic Brand
Nvidia
Graphics Memory
4 GB
RAM Capacity
16 GB
8 GB
RAM Type
Memory Slots
1
Memory Layout
1x16 Gigabyte
1x8 Gigabyte
SSD Capacity
1 TB
512 GB
SSD Type
M.2
RAM Speed
3200 Mhz
Expandable Memory
Battery Cell
3 Cell
Battery Type
Li-Ion
Li-Po
Battery Backup
17 Hrs
Power Supply
150 W AC Adapter W