Acer H Series AR43AR2851UDPRO 43 inch (109 cm) LED 4K vs Realme Smart TV 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
7.4
Acer H Series AR43AR2851UDPRO 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
Realme Smart TV 43 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Quad Core
Yes, Netflix, Youtube, Amazon Prime Video, Hotstar, Google Play Store
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
Acer
Realme
Model
H Series AR43AR2851UDPRO
Smart TV 43 inch LED 4K TV
Warranty
3 Years
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm)
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
LED Backlight Type
Direct LED
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision
Colour
Black
Black
Weight Without Stand
7.4 Kg
Weight With Stand
7.5 Kg
Stand Colour
Dimensions Without Stand(WxHxD)
960 x 760 x 563 mm
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
200 x 200 mm
Image Formats Supported
GIF, JPEG
JPEG, PNG
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG, MPEG-2, MPEG2PS, MPG
Upscaling
Yes
Sound Technology
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
60 W
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
DTS, MP3, WMA
Output Per Speaker
12 W
Other Smart Audio Features
USB Ports
2(Side)
2(Side)
HDMI Ports
3(Side)
3(Side)
Ethernet Sockets
1
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Band Support
Dual Band
Dual Band
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Android
WiFi-Direct Support
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
100 W
100 W
Power Consmption Standby
0.5 W