Aisen A32HCS800 32 inch LED HD-Ready vs Impex Grande 32 AU20 32 inch LED HD-Ready
Key Feature Comparison
Aisen A32HCS800 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
Impex Grande 32 AU20 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes
Quad Core
Yes, Netflix, Youtube, Disney+Hostar, Amazon Prime Video
100 - 240 V
90 - 250 V
52.8 W
HD ready, LED
HD ready, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Auto volume leveller: Balance
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
Aisen
Impex
Model
A32HCS800 32 inch LED HD-Ready TV
Grande 32 AU20 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Available
Warranty
1 Year
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Remote, Table top stand, Wall mounting brackets, Batteries, User manual, Screw Set
Display Size (Diagonal)
32 Inch
32 Inch
Display Resolution
HD ready
HD ready
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
3D TV
No
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
Colour
Black
Black
Stand Shape
Mini Arc
Tabletop
Weight Without Stand
3.4 Kg
Weight With Stand
3.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
200 x 470 x 470 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
430 x 430 x 430 mm
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
AVI, M4V, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
AVCHD, AVI, MKV, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), M4A, MP2, MP3, WAV
AAC, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
20 W
Total Speaker Output
20 W
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Sound Technology
Dolby Audio
USB Ports
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
Headphone/Speaker output ports
NFC Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
Band Support
Single Band
Single Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Other Smart Features
Display Mirroring, MHL, Screen Casting, SmartShare, SmartView, WiFi Direct
Android
Processor Type
Quad Core
Voice Recognition
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Universal Control Present
Touch Controls Present
Voltage Requirement
100 - 240 V
90 - 250 V
Power Consmption Standby
0.5 W
0.4 W
Power Saving Mode
Power Consmption Running
52.8 W