Aisen A32HDN552 32 inch LED HD-Ready vs Aisen A32HDS610 32 inch LED HD-Ready
Key Feature Comparison
Aisen A32HDN552 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
Aisen A32HDS610 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes
100 - 240 V
100 - 240 V
60 W
HD ready, LED
HD ready, LED
16:09
Auto volume leveller: Balance
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
Aisen
Aisen
Model
A32HDN552 32 inch LED HD-Ready TV
A32HDS610 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Discontinued
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Display Size (Diagonal)
32 Inch
32 Inch
Display Resolution
HD ready
HD ready
Local Dimming
No
No
3D TV
Ultra Slim TV
Colour
Stand Shape
Y Shape
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
PAL, SECAM
Video Formats Supported
AVI, MKV, MPEG, MPEG-4, WMV
AVI, MKV, MPEG, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
JPEG
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
10 W
Total Speaker Output
20 W
20 W
Other Smart Audio Features
USB Ports
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
NFC Ports
Smart TV
Yes
Games
WiFi Present
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Double USB Sharing, WiFi Direct
Universal Control Present
Touch Controls Present
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Saving Mode
Power Consmption Running
60 W