LG 43UR7500PSC 43 inch (109 cm) LED 4K vs LG OLED65B8PTA 65 inch OLED 4K
Key Feature Comparison
6.4
LG 43UR7500PSC 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
LG OLED65B8PTA 65 inch OLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Yes, Netflix Amazon
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
100 - 240 V
4K, LED
4K, OLED
16:09, 60 Hz
16:09
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
43UR7500PSC
OLED65B8PTA 65 inch OLED 4K TV
1 Year
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Television, Batteries, Magic Remote Control, Power Cord, User Manual Warranty card
Display Type
LED
OLED
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Local Dimming
178 Degrees
3D TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Weight Without Stand
8.8 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
Stand Colour
Black
Grey
Colour
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Sound Type
2.2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Output Per Speaker
10 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
1(Side), 2(Rear)
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
3(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
No
Inbuilt Apps
Yes, Netflix Amazon
Other Smart Features
Web OS
Band Support
Dual Band
WiFi-Direct Support
Bluetooth Version
4.2
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Magic Remote
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W