LG 50UR7550PSC 50 inch (127 cm) LED 4K vs LG 43UQ7550PSF 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
6.3
LG 50UR7550PSC 50 inch (127 cm) LED 4K
Check Price
close
8.2
LG 43UQ7550PSF 43 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar
NA
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Model
50UR7550PSC
43UQ7550PSF 43 inch LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Display Size (Diagonal)
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
43 Inch
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Aspect Ratio
16:09
11.7 Kg
8 Kg
Weight With Stand
11.8 Kg
Dimensions Without Stand(WxHxD)
973 x 572 x 85 mm
Upscaling
Yes
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
USB Ports
2 Ports
3 Ports
2 Ports
Inbuilt Apps
NA
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Apple Homekit, Web OS
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
Magic Remote
Universal Control Present
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W