LG 75UR8050PSB 75 inch (190 cm) LED 4K vs LG OLED65W7T 65 inch OLED 4K
Key Feature Comparison
7.9
LG 75UR8050PSB 75 inch (190 cm) LED 4K
Check Price
close
8.8
LG OLED65W7T 65 inch OLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
NA
Quad Core
Yes, NetFlix Amazon
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
4K, LED
4K, OLED
60 Hz
16:09
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
75UR8050PSB
OLED65W7T 65 inch OLED 4K TV
Available
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Series
Signature
Warranty
2 Years
Display Type
LED
OLED
Display Size (Diagonal)
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR 4K with Dolby Vision, Ultra Luminance, WiDi (Wireless Display)
Local Dimming
178 Degrees
3D TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Weight Without Stand
31.4 Kg
12.29 Kg
Weight With Stand
31.8 Kg
Stand Colour
Black
Colour
Black
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1722.1 x 988 x 58 mm
Upscaling
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Asf, AVI, DAT, M4V, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG-4, TRP, TS, VOB, WMV, Xvid
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, WMA
Total Speaker Output
20 W
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
No. of Speakers
4
Output Per Speaker
10 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
USB Ports
2 Ports
3 Ports
HDMI Ports
3 Ports
4 Ports
1
Digital/Optical Audio Output Ports
Headphone/Speaker output ports
NFC Ports
No
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Yes, NetFlix Amazon
Other Smart Features
AirPlay, AirPlay 2, Apple Homekit, Web OS
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Processor Type
Quad Core
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.3 W
Power Saving Mode
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Google Mobile Phone Price List
POCO Mobile Price List
Huawei Mobile Price List
LG Mobile Price List
Motorola Mobile Price List
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery