LG 75UR8050PSB 75 inch (190 cm) LED 4K vs Samsung UA75CU7700K 75 inch (190 cm) LED 4K vs Samsung QA75Q8CAMK 75 inch QLED 4K
Key Feature Comparison
7.9
LG 75UR8050PSB 75 inch (190 cm) LED 4K
Check Price
close
7.4
Samsung UA75CU7700K 75 inch (190 cm) LED 4K
Check Price
close
Samsung QA75Q8CAMK 75 inch QLED 4K
Show differences only
NA
Quad Core
Yes
100 - 240 V
50 - 60 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 260 W
100 - 240 V
4K, LED
4K, LED
4K, QLED
60 Hz
50 Hz
16:09, 200 Hz
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
LG
Samsung
Samsung
Model
75UR8050PSB
75CU7700K
QA75Q8CAMK 75 inch QLED 4K TV
Available
Discontinued
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Warranty
2 Years
LED
QLED
Display Size (Diagonal)
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
75 Inch (190.5 cm)
75 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
50 Hz
200 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
Weight Without Stand
31.4 Kg
30.4 Kg
40 Kg
Weight With Stand
31.8 Kg
30.8 Kg
45.2 Kg
Stand Colour
Black
Black
Silver
Upscaling
Yes
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Total Speaker Output
20 W
20 W
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
USB Ports
2 Ports
1 Port
3 Ports
HDMI Ports
3 Ports
4 Ports
1
Digital/Optical Audio Output Ports
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
AirPlay, AirPlay 2, Apple Homekit, Web OS
Linux
Voltage Requirement
100 - 240 V
220 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
260 W
Power Saving Mode
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Micromax Mobile Price List
Sony Mobile Price List
Lenovo Mobile Price List
Honor Mobile Price List
Asus Mobile Price List
Recent News
Xiaomi 17 Series Arrives In India: Flagship Phones With Snapdragon 8 Elite Gen 5 And Launch Offers
11th Mar 2026
OnePlus 16 Features Leak Amidst 15T Launch Buzz: See All Specs Here
11th Mar 2026
Samsung Testing High-Capacity Smartphone Batteries Up To 18,000mAh: Details Inside
OxygenOS 16 For OnePlus 11R Starts Rolling Out With March 2026 Security Patch
Xiaomi Pad 8 Launched In India With 11.2 inch  Display Under Rs 31000