Samsung UA65DUE77AK 65 inch (165 cm) LED 4K vs Panasonic TH-65MX710DX 65 inch (165 cm) LED 4K
Key Feature Comparison
6.8
Samsung UA65DUE77AK 65 inch (165 cm) LED 4K
Check Price
close
7.6
Panasonic TH-65MX710DX 65 inch (165 cm) LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
NA
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 165 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 20 W
4K, LED
4K, LED
60 Hz
Detailed Specs
Brand
Samsung
Panasonic
Model
UA65DUE77AK 65 inch (165 cm) LED 4K TV
TH-65MX710DX 65 inch (165 cm) LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Display Size (Diagonal)
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
Display Resolution
4K
4K
Other Display Features
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
178 Nits
Vertical Viewing Angles
178 Degrees
Weight Without Stand
15.9 Kg
17 Kg
Weight With Stand
16.4 Kg
18 Kg
Stand Colour
Black
Black
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
USB Ports
1 Port
2(Rear)
HDMI Ports
3 Ports
3(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
NA
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay, Display Mirroring
Screen Casting, Android
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
220 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
165 W
20 W
Power Saving Mode
Power Consmption Standby
0.5 W