Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/57006.png
/daikin-mtkl50tv16v-1-5-ton-3-star-inverter-split-ac-air-conditioner-price-in-india
Daikin
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
1.5 Ton
Split, 3 Star
5000 Watts
Sell Old Air Conditioner
Buy New Air Conditioner
Brand
Daikin
Model Name
MTKL50TV16V
AC Type
Split
Capacity In Tons
1.5 Ton
BEE Star Rating
3 Star
Inverter Technology
Market Status
Out of Stock
Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC - Cooling Performance
Cooling Capacity
5000 Watts
Energy Efficiency Ratio
3.7 W/W
Power Input
1752 Watt
Power Requirements
230 V 50 Hz
Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC - Operating Modes
Other Modes
Power Chill Operation, Econo Mode, Coanda Airflow
Sleep Mode
Yes
Turbo Mode
Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC - Remote Control
Remote
Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC - Filter Features
Anti Bacteria Filter
No
Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC - Convenience Features
Auto Restart
Self Diagnosis
Timer
Other Convenience Features
Quiet Mode
Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC - Body Design Features
Color
White
Compressor
Neo Swing
Control Console
Remote
Main Unit Condenser Coil
Copper
Outdoor Unit Condenser Coil
Copper
Refrigerant
R-32
Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC - Air Flow Features
Speed Setting
Daikin MTKL50TV16V 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC - Warranty & Services
Warranty Details
1 Year Comprehensive Warranty 10 Years on Compressor
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%