Acer H Series 43UHD 43 inch LED 4K vs Acer I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K vs Xiaomi Redmi X43 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
8.8
Acer H Series 43UHD 43 inch LED 4K
Check Price
close
8.6
Acer I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K
Check Price
close
7.2
Xiaomi Redmi X43 43 inch LED 4K
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, MX Player, Zee5, Sony Liv, Voot, Youtube, Disney+Hotstar
NA
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
110 V
50 - 60 Hz, 100 W
100 - 240 V
200 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09
Dolby Atmos
Dolby Audio
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
Acer
Acer
Xiaomi
Model
H Series 43UHD 43 inch LED 4K TV
I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K TV
Redmi X43 65 inch LED 4K TV
Launch Date
10-Aug-22
22-May-22
Warranty
2 Years
2 Years
Box Contents
Main Unit, Remote Controller, Attachments, Warranty Card, User Manual
Display Size (Diagonal)
43 Inch
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
380 Nits
Contrast Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
Colour
Weight Without Stand
6.9 Kg
Weight With Stand
6.97 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
966 x 617 x 220 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
966 x 566 x 89 mm
Video Formats Supported
H.263, H.264, H.265, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
AVI, MPEG
AVI, H.263, H.264, H.265, MPEG-1, MPEG-2
Image Formats Supported
GIF, JPEG, PNG
Upscaling
Yes
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, FLAC, WMA
AAC, ADPCM, DTS, FLAC, OGG
Total Speaker Output
60 W
30 W
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
USB Ports
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Band Support
Dual Band
Dual Band
Processor Type
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
Android
Android
Voice Recognition
Remote Type
RF (Radio frequency)
IR (Infra red)
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
110 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
100 W
100 W
200 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W