Acer H Series AR43AR2851UDPRO 43 inch (109 cm) LED 4K vs Acer H Series 43UHD 43 inch LED 4K vs Acer I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
7.4
Acer H Series AR43AR2851UDPRO 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
8.8
Acer H Series 43UHD 43 inch LED 4K
Check Price
close
8.6
Acer I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Quad Core
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, MX Player, Zee5, Sony Liv, Voot, Youtube, Disney+Hotstar
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
110 V
50 - 60 Hz, 100 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
16:09
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Model
H Series AR43AR2851UDPRO
H Series 43UHD 43 inch LED 4K TV
I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K TV
Warranty
3 Years
2 Years
2 Years
Box Contents
Launch Date
10-Aug-22
22-May-22
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm)
43 Inch
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Brightness
380 Nits
HDR (High Dynamic Range)
Colour
Weight Without Stand
7.4 Kg
6.9 Kg
Weight With Stand
7.5 Kg
6.97 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
966 x 617 x 220 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
966 x 566 x 89 mm
Image Formats Supported
GIF, JPEG
GIF, JPEG, PNG
Video Formats Supported
H.263, H.264, H.265, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
60 W
60 W
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, FLAC, WMA
USB Ports
2(Side)
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
3(Side)
3 Ports
3 Ports
Ethernet Sockets
1
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Android
Android
Processor Type
Internet Access
Remote Type
RF (Radio frequency)
IR (Infra red)
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
110 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
100 W
100 W
100 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W