Acer H Series AR43AR2851UDPRO 43 inch (109 cm) LED 4K vs VU 43GloLED 43 inch (109 cm) LED 4K vs Acer AR43AP2851UDFL 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
7.4
Acer H Series AR43AR2851UDPRO 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
7.1
VU 43GloLED 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
Acer AR43AP2851UDFL 43 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Quad Core
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 115 W
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 80 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Clear Sound
Detailed Specs
Brand
Acer
VU
Acer
Model
H Series AR43AR2851UDPRO
43GloLED 43 inch (109 cm) LED 4K TV
AR43AP2851UDFL 43 inch LED 4K TV
Warranty
3 Years
1 Year
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm)
43 Inch (109.22 cm)
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
60 Hz
LED Backlight Type
Direct LED
Direct LED
Brightness
400 Nits
380 Nits
Colour
Weight Without Stand
7.4 Kg
8.7 Kg
7.3 Kg
Weight With Stand
7.5 Kg
9.2 Kg
7.5 Kg
Stand Colour
Other
Image Formats Supported
GIF, JPEG
JPEG, PNG
Sound Technology
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
60 W
84 W
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
USB Ports
2(Side)
2(Side)
HDMI Ports
3(Side)
3(Rear)
3(Side)
Ethernet Sockets
1
1(Side)
Band Support
Dual Band
Single Band
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Android
Linux
Internet Access
Touch Controls Present
No
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
100 W
115 W
80 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W