Acer I Series AR32AR2841HDFL 32 inch LED HD-Ready vs Haier LE55Q9500U 55 inch LED 4K
Key Feature Comparison
9
Acer I Series AR32AR2841HDFL 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
Haier LE55Q9500U 55 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, MX Player, Zee5, Sony Liv, Voot, Youtube, Disney+Hotstar
Yes
110 V
50 - 60 Hz, 55 W
100 - 240 V
165 W
HD ready, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09
Dolby Audio
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
Acer
Haier
Model
I Series AR32AR2841HDFL
LE55Q9500U 55 inch LED 4K TV
Available
Discontinued
Launch Date
22-May-22
Box Contents
1 LED TV, 1 Remote, 2 AAA Battery, 1 User Manual, 1 Table Top Stand, 4 Screws, 1 Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
Display Size (Diagonal)
32 Inch
55 Inch
Display Resolution
HD ready
4K
Refresh Rate
60 Hz
Response Time
6.5 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Local Dimming
No
3D TV
No
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Colour
Silver
Dimensions With Stand(WxHxD)
1235 x 778 x 252 mm
Stand Material
Metal
Video Formats Supported
AVI, MPEG
AVI, MPEG, MPEG-2, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
GIF, JPEG, PNG
JPEG
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Sound Technology
Dolby Audio
Total Speaker Output
24 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
1 Port
3 Ports
Ethernet Sockets
1
Headphone/Speaker output ports
1
NFC Ports
Band Support
Dual Band
Single Band
Bluetooth
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Android
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Facebook and Social Media Integration
Games
Remote Type
IR (Infra red)
Cell Requirement
2 AAA
Other Remote Features
Smart Control
Universal Control Present
Touch Controls Present
Voltage Requirement
110 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
55 W
165 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W