Acerpure Nitro AP65UG75PNTO5 65 inch (165 cm) QLED 4K vs Acerpure Advance G Series AP65QG96MGS5 65 inch (165 cm) QLED 4K
Key Feature Comparison
Acerpure Nitro AP65UG75PNTO5 65 inch (165 cm) QLED 4K
Check Price
close
Acerpure Advance G Series AP65QG96MGS5 65 inch (165 cm) QLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Netflix, YouTube, JioHotstar, Prime Video
Netflix, YouTube, Prime Video
220 - 240 V
50 - 60 Hz
240 V
50 - 60 Hz, 210 W
4K, QLED
4K, QLED
120 Hz
16:09, 120 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
Acerpure
Acerpure
Model
Nitro AP65UG75PNTO5 65 inch (165 cm) QLED 4K TV
Advance G Series AP65QG96MGS5
Available
Launch Date
24-Sep-25
1-Jun-25
Series
Nitro
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Display Type
QLED
QLED
Display Size (Diagonal)
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
120 Hz
120 Hz
Brightness
350 Nits
Response Time
8 ms
8 ms
Contrast Ratio
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), MEMC
Stand Shape
Tabletop
Weight Without Stand
22.90 Kg
Digital TV Reception Formats
DVB
Analog TV Reception Formats
NTSC
Image Formats Supported
BMP, GIF, JPEG, PNG
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
50 W
50 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
No. of Subwoofers
2
Sound Technology
Other Smart Audio Features
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Band Support
Dual Band
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Other Smart Features
Display Mirroring
Display Mirroring, Android
Miracast/Screen Mirroring Support
Games
Voice Recognition
2 AAA
Internet Access
Remote Type
IR (Infra red)
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
220 - 240 V
240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Consmption Running
210 W