BlackOx 32VR3202 32 inch LED Full HD vs FOXSKY 40FSFHS 40 inch LED Full HD
Key Feature Comparison
BlackOx 32VR3202 32 inch LED Full HD
Check Price
close
FOXSKY 40FSFHS 40 inch LED Full HD
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, Hotstar, Prime Video, Youtube
100 - 240 V
50 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Full HD, LED
Full HD, LED
16:09, 60 Hz
16:09
Auto volume leveller: Balance
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
BlackOx
FOXSKY
Model
32VR3202 32 inch LED Full HD TV
40FSFHS 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Out of Stock
Box Contents
Television, Wall Mount, User Manual, Warranty Card, Remote Control
Display Size (Diagonal)
32 Inch
40 Inch
Display Resolution
Full HD
Full HD
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Colour
Black
Black
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
PAL, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, WMV
MPEG
Image Formats Supported
BMP, JPEG
JPEG
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), M4A, MP3, WMA
AC3(Dolby Digital), MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
USB Ports
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
1 Port
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Digital/Optical Audio Output Ports
Smart TV
Yes
Games
Yes
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Power Consmption Running
50 W
Power Consmption Standby
0.5 W
65 W
Power Saving Mode
Frequency Requirement
50 - 60 Hz