Croma CREL032HGC024603 32 inch (81 cm) QLED HD-Ready vs LG 55UR8050PSB 55 inch (139 cm) LED 4K
Key Feature Comparison
Croma CREL032HGC024603 32 inch (81 cm) QLED HD-Ready
Check Price
close
7.3
LG 55UR8050PSB 55 inch (139 cm) LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar
NA
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 60 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
HD ready, QLED
4K, LED
16:09, 60 Hz
60 Hz
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
Croma
LG
Model
CREL032HGC024603
55UR8050PSB
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Display Type
QLED
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
Display Resolution
HD ready
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Brightness
400 Nits
Aspect Ratio
16:09
LED Backlight Type
Direct LED
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Weight With Stand
3 Kg
14.2 Kg
Weight Without Stand
14 Kg
Video Formats Supported
H.265, M2TS, MP4, MPEG
Upscaling
Yes
Sound Technology
Dolby Audio
Audio Formats Supported
AAC, MP3
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
40 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Type
2
USB Ports
2
2 Ports
3 Ports
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
NA
Voice Recognition
Other Smart Features
Display Mirroring, Android
AirPlay 2, Simplink, Web OS
Bluetooth Version
5
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
60 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W