Croma CREL032HGC024605 32 inch (81 cm) QLED HD-Ready vs Croma CREL032HGC024604 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Key Feature Comparison
Croma CREL032HGC024605 32 inch (81 cm) QLED HD-Ready
Check Price
close
Croma CREL032HGC024604 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Netflix,YouTube,Hotstar,Prime Video
Quad Core
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 60 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
HD ready, QLED
HD ready, LED
16:09, 60 Hz
16:09
Dolby Audio
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
Croma
Croma
Model
CREL032HGC024605
CREL032HGC024604 32 inch (81 cm) LED HD-Ready TV
Available
Launch Date
5-Jun-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Display Type
QLED
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
Display Resolution
HD ready
HD ready
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
350 Nits
280 Nits
Aspect Ratio
16:09
Weight Without Stand
3.8 Kg
3 Kg
Weight With Stand
5.4 Kg
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
Black
Video Formats Supported
FLV, H.265, MP4, MPEG
FLV, H.265, M2TS, MP4, MPEG
Sound Technology
Audio Formats Supported
AAC, MP3
AAC, MP3
Total Speaker Output
40 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
HDMI Ports
3
Band Support
Dual Band
Dual Band
Bluetooth Version
5
Processor Type
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Display Mirroring,Android
Display Mirroring Android
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
60 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Vivo Mobile Phones With 4000mAh Battery Price List
Upcoming Smartphone Launches
Samsung Mobile Phones With 4000mAh Battery Price List
Panasonic Mobile Price List
Gionee Mobile Price List
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery