Hisense 65U7QF 65 inch QLED 4K vs Samsung QA55LS03AAK 55 inch QLED 4K
Key Feature Comparison
Hisense 65U7QF 65 inch QLED 4K
Check Price
close
Samsung QA55LS03AAK 55 inch QLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, YouTube, Google Play movies TV, Google play store, Prime video
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 280 W
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 170 W
4K, QLED
4K, QLED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Auto volume leveller: Balance, Dolby Atmos
Dolby Digital Plus
Detailed Specs
Brand
Hisense
Samsung
Model
65U7QF 65 inch QLED 4K TV
QA55LS03AAK 55 inch QLED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Series
The Frame
Display Type
QLED
QLED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Full array/direct-lit
Dual LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Brightness
700 Nits
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
3D TV
No
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Colour
Black
Black
Weight Without Stand
19.5 Kg
16.6 Kg
Weight With Stand
20 Kg
17 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1447 x 897 x 270 mm
1237.9 x 743.4 x 227.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1447 x 835 x 79 mm
1237.9 x 708.8 x 24.9 mm
Stand Shape
C-Stand
Simple
Stand Colour
Stand Features
Frame Look Design
Video Formats Supported
MP4, MPEG
MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG, PNG
GIF, JPEG, PNG
Upscaling
Digital TV Reception Formats
DVB
Audio Formats Supported
MP3, WMA
AC3(Dolby Digital), MP3, WMA
Output Per Speaker
15 W
10 W
Total Speaker Output
30 W
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Sound Type
4
Sound Technology
Dolby Digital Plus
No. of Speakers
2
USB Ports
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
4 Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Band Support
Dual Band
Single Band
WiFi-Direct Support
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
Other Smart Features
Games
Cell Requirement
2 AAA
Universal Control Present
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
280 W
170 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Vivo Mobile Price List
Xiaomi Mobile Price List
New Upcoming Mobile Phones June 2023
Best Mobile Phones Under 50000
Best Mobile Phones Under 45000
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery