LG 43UA73506LA 43 inch (109 cm) LED 4K vs LG 43UR7500PSC 43 inch (109 cm) LED 4K
Key Feature Comparison
LG 43UA73506LA 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
6.4
LG 43UR7500PSC 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Netflix, JioHotstar, Prime Video
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Digital
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
43UA73506LA 43 inch (109 cm) LED 4K TV
43UR7500PSC
Available
Launch Date
13-Oct-25
Series
UA7350
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
Alpha5 Gen7 AI Processor 4K
HDR (High Dynamic Range)
Weight With Stand
6.8 Kg
8.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
957 x 609 x 229 mm
Stand Shape
Tabletop
Weight Without Stand
8.8 Kg
Stand Colour
Black
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
1(Side), 1(Rear)
HDMI Ports
3
2(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Other Smart Features
AirPlay
Web OS
Miracast/Screen Mirroring Support
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
110 W