LG 43UR7500PSC 43 inch (109 cm) LED 4K vs LG 43UR7550PSC 43 inch (109 cm) LED 4K vs LG 43UQ7550PSF 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
6.4
LG 43UR7500PSC 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
6.5
LG 43UR7550PSC 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
8.2
LG 43UQ7550PSF 43 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Yes, Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar
NA
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
43UR7500PSC
43UR7550PSC
43UQ7550PSF 43 inch LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
60 Hz
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
LED Backlight Type
Direct LED
Weight Without Stand
8.8 Kg
8.8 Kg
8 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
Total Speaker Output
20 W
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
2 Ports
3 Ports
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
3 Ports
2 Ports
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
Web OS
Web OS
Bluetooth Version
5
Voice Recognition
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
Magic Remote
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W
Upscaling
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Vivo Mobile Phones With 4000mAh Battery Price List
Upcoming Smartphone Launches
Samsung Mobile Phones With 4000mAh Battery Price List
Panasonic Mobile Price List
Gionee Mobile Price List
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery