LG 50UM7300PTA 50 inch LED 4K vs Samsung QA55Q80AAK 55 inch QLED 4K
Key Feature Comparison
LG 50UM7300PTA 50 inch LED 4K
Check Price
close
Samsung QA55Q80AAK 55 inch QLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Amazon NetFlix
Yes, Wireless Dex, Netflix, Amazon Prime Video, Hotstar, Youtube
100 - 240 V
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 235 W
4K, LED
4K, QLED
16:09, 50 Hz
16:09, 120 Hz
Auto volume leveller: Balance
SpaceFit Sound
Detailed Specs
Brand
LG
Samsung
Model
50UM7300PTA 50 inch LED 4K TV
QA55Q80AAK 55 inch QLED 4K TV
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Series
8
Display Type
LED
QLED
Display Size (Diagonal)
50 Inch
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Slim LED
Full array/direct-lit
Local Dimming
No
Refresh Rate
50 Hz
120 Hz
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR Pro
Colour
Black
, Carbon Silver
Weight Without Stand
11.3 Kg
17.9 Kg
Weight With Stand
11.5 Kg
21.0 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1130 x 722 x 231 mm
1227.6 x 783.4 x 255.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1130 x 663 x 86.3 mm
1227.6 x 706.7 x 54.7 mm
Stand Weight
0.2 Kg
Stand Colour
Black
Other
Stand Features
Stylish Q
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
200 x 200 mm
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
MPEG-2, MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
GIF, JPEG, PNG
Upscaling
Yes
Yes
Digital TV Reception Formats
DVB
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
60 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Sound Technology
SpaceFit Sound
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
2 Ports
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
1
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
Yes, Amazon NetFlix
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Bluetooth Version
5.2
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Magic Remote
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
220 - 240 V
Power Saving Mode
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
235 W
Power Consmption Standby
0.5 W