LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K vs LG 55UQ7500PSF 55 inch LED 4K vs LG 55UP7500PTZ 55 inch LED 4K
Key Feature Comparison
6.8
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K
Check Price
close
8.2
LG 55UQ7500PSF 55 inch LED 4K
Check Price
close
LG 55UP7500PTZ 55 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar and many more
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Quad Core
Yes, Netflix, Disney+ Hotstar, Apple TV App, Amazon prime video, Youtube, Voot, SonyLiv
100 - 240 V
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz, 160 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, LED
4K, LED
60 Hz
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Clear Voice 3, Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
50UQ8040PSB 50 inch LED 4K TV
55UQ7500PSF 55 inch LED 4K TV
55UP7500PTZ 55 inch LED 4K TV
Launch Date
16-Sep-22
14-Jun-22
Box Contents
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
LED TV : 1 NUMBER, MANUAL, WARRANTY CARD: 1 NUMBER; REMOTE: 1 NUMBER, BATTERY: 2 NUMBER
Television, Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
50 Inch
55 Inch
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range), HDR Pro, Wide Colour Enhancer
Contrast Ratio
Colour
Black
Black
, Rocky Black
Weight Without Stand
11.7 Kg
14.1 Kg
Weight With Stand
11.9 Kg
14.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1121 x 713 x 231 mm
1244 x 783 x 235 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1121 x 651 x 57.1 mm
1244 x 726 x 87.1 mm
1244 x 726 x 87.1 mm
Upscaling
Yes
Yes
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Asf, AVI, DAT, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, TP, TS
Image Formats Supported
GIF, JPEG
GIF, JPEG, PNG
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
10 W
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
1 Port
1(Side)
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
3 Ports
2(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Ethernet Sockets
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Games
Other Smart Features
Web OS
Linux
Cell Requirement
2 AAA
2 AA
2 AA
Universal Control Present
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
No
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
160 W