LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K
4
Score
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K
Release Date
16
Sep
22
Market Status
Available
Compare
Share:
3.4
Suresh Joshi
3
lg-50uq8040psb-50-inch-led-4k
Mobile
72074
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/6d7771cd-e5af.jpg
/lg-50uq8040psb-50-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
50 Inch
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Web OS
Brand
LG
Model
50UQ8040PSB 50 inch LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
16-Sep-22
Warranty
1 Year
Box Contents
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
50 Inch
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
11.7 Kg
Weight With Stand
11.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1121 x 713 x 231 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1121 x 651 x 57.1 mm
Stand Colour
Black
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Ethernet Sockets
1(Rear)
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar and many more
Games
Other Smart Features
Web OS
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Universal Control Present
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%