Lloyd 43QX900F 43 inch (109 cm) QLED 4K
Compare
Share:
facebooktwitterwhatsapp
Lloyd 43QX900F 43 inch (109 cm) QLED 4K Front
    View All
Quad Core
Netflix, YouTube, JioHotstar, Prime Video, Screen Casting Google TV
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K, QLED
AVI, MKV, MP4, MPEG, H.263, H.264, HEVC, H.265
HDR (High Dynamic Range) Ultra Clear Panel Wide Colour Enhance, 1200:01:00
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
115 W
Screen Casting Google TV
Dual Band, Dolby Audio
Detailed Specs
Compare
Brand
Lloyd
Model
43QX900F 43 inch (109 cm) QLED 4K TV
Available
Launch Date
16-Sep-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
4K
LED Backlight Type
QLED
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
450 Nits
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range) Ultra Clear Panel Wide Colour Enhance
Weight Without Stand
6.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
960 x 630 x 253 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
960 x 570 x 85 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Black
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
Video Signals
HDMI
Upscaling
Yes
Sound Type
5.1 Surround
Sound Technology
Dolby Audio
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), Dolby, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Dolby Audio
USB Ports
2(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
HDMI (3 Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Band Support
Dual Band
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, JioHotstar, Prime Video
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Screen Casting Google TV
Remote Type
IR (Infra red) + Bluetooth
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
One-Flick Entertainment
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
115 W
Power Consmption Standby
0.5 W