Lloyd 75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K
Release Date
16
Oct
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
112806
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/9e6c81b9-2204.jpg
/lloyd-75mx950f-75-inch-190-cm-mini-led-4k-smart-tv-price-in-india
Lloyd
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
178 Degrees
16:09, 120 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Brand
Lloyd
Model
75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
16-Oct-25
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Lloyd 75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
120 Hz
Brightness
5000 cd/m
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Lloyd 75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
29.5 Kg
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1672 x 965 x 75 mm
Lloyd 75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K - Audio Features
Output Per Speaker
15 W
Total Speaker Output
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Lloyd 75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Lloyd 75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K - Smart TV Features
Yes
Lloyd 75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Lloyd 75MX950F 75 inch (190 cm) Mini LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%
Follow
New Launches