LG 65UB980T 65 inch LED 4K vs LG 65LA9650 65 inch LED 4K
Key Feature Comparison
LG 65UB980T 65 inch LED 4K
Check Price
close
LG 65LA9650 65 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Skype.
Dual Core
Skype, Facebook Twitter
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
4K, LED
4K, LED
16:09
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
65UB980T 65 inch LED 4K TV
65LA9650 65 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Discontinued
Box Contents
Television, 4 x 3D Glass, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card.
Display Size (Diagonal)
65 Inch
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
Local Dimming
3D TV
Curved TV
No
Ultra Slim TV
No
Other Display Features
True 4K Engine Pro, WiDi (Wireless Display)
True 4K Engine, WiDi (Wireless Display)
LED Backlight Type
Direct LED
Aspect Ratio
16:09
Colour
Black, White
Black
Weight Without Stand
37.6 Kg
28.4 Kg
Weight With Stand
39.9 Kg
30.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1560 x 884 x 849 mm
1454.9 x 912.11 x 293.87 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1456 x 849 x 37 mm
1454.9 x 881.12 x 43.43 mm
Stand Colour
Grey
Silver
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
HDMI, RF, Component
Upscaling
Sound Type
4.2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HAAC, MP3, MPEG, PCM
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
10
Output Per Speaker
10 W
10 W
Total Speaker Output
70 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
7 W
USB Ports
3(Side)
3(Side)
HDMI Ports
4(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
Skype.
Skype, Facebook Twitter
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Processor Type
Dual Core
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
Magic Remote
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Realme Mobile Price List
Oppo Mobile Price List
OnePlus Mobile Price List
Nokia Mobile Price List
Samsung Mobile Price List
Recent News
Nothing Phone 4a India Launch Highlights: Triple Cameras And Glyph Bar Design
5th Mar 2026
Infinix NOTE 60 Ultra Announced With Powerful Camera Specs And Pininfarina Design
5th Mar 2026
HyperOS 3.1 Stable Rollout Starts: Xiaomi 17 Gets It First, See All Devices And Specs
realme NARZO Power India Launch: 10,001mAh Battery, 144Hz AMOLED Display Debuts