LG 65LA9650 65 inch LED 4K
4
LG 65LA9650 65 inch LED 4K
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
lg-65la9650-65-inch-led-4k
Mobile
54462
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54462.png
/lg-65la9650-65-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
Dual Core
65 Inch
4K, Direct LED
DivX HD
True 4K Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
65LA9650 65 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
LG 65LA9650 65 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
Yes
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Other Display Features
LG 65LA9650 65 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
28.4 Kg
Weight With Stand
30.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1454.9 x 912.11 x 293.87 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1454.9 x 881.12 x 43.43 mm
Stand Colour
Silver
LG 65LA9650 65 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
LG 65LA9650 65 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
7 W
Other Smart Audio Features
LG 65LA9650 65 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 65LA9650 65 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Processor Type
Dual Core
Inbuilt Apps
Skype, Facebook Twitter
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 65LA9650 65 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 65LA9650 65 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%