LG 65UR7550PSC 65 inch (165 cm) LED 4K vs LG 65UQ8020PSB 65 inch LED 4K
Key Feature Comparison
7.1
LG 65UR7550PSC 65 inch (165 cm) LED 4K
Check Price
close
9
LG 65UQ8020PSB 65 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar and many more
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
65UR7550PSC
65UQ8020PSB 65 inch LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
1 UHD 4K TV, 1 Table Top Stand, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 2 Batteries
Launch Date
13-Jun-22
Display Size (Diagonal)
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
Weight Without Stand
21.4 Kg
21.5 Kg
Weight With Stand
21.6 Kg
21.8 Kg
Stand Colour
Black
Black
Colour
Dimensions With Stand(WxHxD)
1454 x 906 x 269 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1454 x 838 x 57.7 mm
Upscaling
Yes
Yes
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Type
2
Output Per Speaker
10 W
USB Ports
2 Ports
1(Side), 1(Rear)
HDMI Ports
3 Ports
2(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
1(Side)
Ethernet Sockets
1(Rear)
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Camera
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
Linux
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Universal Control Present
Other Remote Features
Magic Remote
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W