LG 65UR7550PSC 65 inch (165 cm) LED 4K vs Sony KD-65X75L 65 inch (165 cm) LED 4K vs LG 65UQ7500PSF 65 inch LED 4K
Key Feature Comparison
7.1
LG 65UR7550PSC 65 inch (165 cm) LED 4K
Check Price
close
7.6
Sony KD-65X75L 65 inch (165 cm) LED 4K
Check Price
close
7.3
LG 65UQ7500PSF 65 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar
Yes, Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ Hotstar, Sony Liv, Zee5, Voot, Jio Cinema many More
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
100 - 240 V
50 - 60 Hz
240 V
50 - 60 Hz, 180 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 195 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
LG
Sony
LG
Model
65UR7550PSC
KD-65X75L
65UQ7500PSF 65 inch LED 4K TV
1 Year
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
1 LED TV, 1 AC Power Cord, 1 Remote Control, 1 Table-Top Stand, 1 User Manual, 2 AAA Batteries
LED TV: 1 NUMBER , MANUAL, WARRANTY CARD : 1 NUMBER, REMOTE: 1 NUMBER, BATTERY: 2 NUMBER
Launch Date
5-Apr-23
Display Size (Diagonal)
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
65 Inch (165.1 cm)
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
60 Hz
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
Weight Without Stand
21.4 Kg
Weight With Stand
21.6 Kg
Upscaling
Yes
Video Formats Supported
AVI, MPEG
AVI, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
MP3, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Technology
Dolby Audio
USB Ports
2 Ports
2
1(Rear)
HDMI Ports
3 Ports
3
2(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
1(Side)
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Camera
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
AirPlay, Apple Homekit, Android
Android
2 AAA
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
180 W
195 W