Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K vs VU Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K
Key Feature Comparison
7.6
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K
Check Price
close
VU Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Disney plus Hotstar, Prime Video, Google play store, Youtube
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Zee5, SonyLiv, Youtube, Spotify, Hotstar, Google Play Movies TV, Browser
240 V
50 - 60 Hz, 200 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 220 W
4K, QLED
4K, QLED
16:09, 60 Hz
16:09, 120 Hz
Dolby Audio
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
Sansui
VU
Model
JSW65GSQLED
Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K TV
Available
Launch Date
30-Nov-22
Display Type
QLED
QLED
Display Size (Diagonal)
65 Inch (165.1 cm)
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
120 Hz
Response Time
8 ms
6.5 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
Brightness
800 Nits
Contrast Ratio
Colour
Silver
Weight With Stand
20.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1600 x 1013 x 180 mm
Video Formats Supported
AVI, MPEG
AVI, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
GIF, JPEG
Sound Technology
Dolby Audio
Dolby Atmos
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Type
4
Audio Formats Supported
MP3, WMA
No. of Speakers
5
No. of Subwoofers
1
USB Ports
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
4 Ports
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Linux
Android
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Voice Recognition
2 AAA
Internet Access
Remote Type
IR (Infra red)
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
200 W
220 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Cashify
POCO Mobile Price List
Huawei Mobile Price List
LG Mobile Price List
Motorola Mobile Price List
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery