Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K
Score
Release Date
30
Nov
22
Market Status
Available
Compare
Share:
3.8
Suresh Joshi
Mobile
73295
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f7ddde5d-c89e.jpg
/sansui-jsw65gsqled-65-inch-165-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Sansui
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm)
4K
AVI, MPEG
HDR (High Dynamic Range)
178 Degrees
16:09, 60 Hz
240 V
50 - 60 Hz, 200 W
Linux
Brand
Sansui
Model
JSW65GSQLED
Market Status
Available
Launch Date
30-Nov-22
Warranty
1 Year
Box Contents
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
65 Inch (165.1 cm)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K - Physical Design
Colour
Silver
Stand Colour
Black
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K - Video Features
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Audio
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Ethernet Sockets
1
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Yes
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Disney plus Hotstar, Prime Video, Google play store, Youtube
Other Smart Features
Linux
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Sansui JSW65GSQLED 65 inch (165 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
200 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%