TCL 32S5403AF 32 inch (81 cm) LED Full HD vs TCL 32S5400 32 inch (81 cm) LED Full HD
Key Feature Comparison
5.3
TCL 32S5403AF 32 inch (81 cm) LED Full HD
Check Price
close
5.4
TCL 32S5400 32 inch (81 cm) LED Full HD
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
240 V
50 - 60 Hz, 50 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Full HD, LED
Full HD, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
TCL
TCL
Model
32S5403AF
32S5400
Warranty
2 Years
2 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, User Manual, Warranty Card
1 Unit TV, Table Top Stand, User Manual, Warranty Card, Remote Control, 2 AAA Batteries
Display Size (Diagonal)
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
32 Inch (81.28 cm)
Display Resolution
Full HD
Full HD
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Contrast Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming
Brightness
230 Nits
Weight Without Stand
3.44 Kg
Stand Colour
Black
Black
Colour
Sound Technology
Dolby Audio
Total Speaker Output
24 W
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
12 W
USB Ports
1 Port
1(Side)
HDMI Ports
2 Ports
2(Side)
Headphone/Speaker output ports
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Screen Casting, Android
Linux
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Touch Controls Present
No
Voltage Requirement
240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
50 W
Power Consmption Standby
0.5 W