TCL 32S615 32 inch LED HD-Ready vs TCL 32S6500S 32 inch LED HD-Ready vs TCL 32S65A 32 inch LED HD-Ready
Key Feature Comparison
5.9
TCL 32S615 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
TCL 32S6500S 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
TCL 32S65A 32 inch LED HD-Ready
Show differences only
NA
Yes, Netflix, Hotstar, Youtube
Yes, Netflix, Youtube, Google Play Store, Prime Video
50 - 60 Hz, 50 W
100 - 240 V
50 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 50 W
HD ready, LED
HD ready, LED
16:09
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Audio
Auto volume leveller: Balance
Auto volume leveller: Balance
Integrated speaker BOX
Detailed Specs
Brand
TCL
TCL
Model
32S615 32 inch LED HD-Ready TV
32S6500S 32 inch LED HD-Ready TV
32S65A 32 inch LED HD-Ready TV
Warranty
2 Years
1 Year
1 Year
Box Contents
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
32 Inch
32 Inch
Display Resolution
HD ready
HD ready
Aspect Ratio
16:09
LED Backlight Type
Direct LED
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Contrast Ratio
Response Time
6.5 ms
6.5 ms
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming
HDR (High Dynamic Range)
Colour
Weight Without Stand
3.54 Kg
3.5 Kg
Weight With Stand
3.55 Kg
3.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
721 x 473 x 180 mm
721 x 474 x 180 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
721 x 424 x 790 mm
721 x 424 x 78 mm
Stand Colour
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Audio
Integrated speaker BOX
No. of Speakers
2
(Bottom)
Output Per Speaker
8 W
10 W
5 W
Total Speaker Output
16 W
20 W
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WMA
AC3(Dolby Digital), MP3, WMA
Other Smart Audio Features
USB Ports
1 Port
2 Ports
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
USB Supports
Audio, Video, Image
Headphone/Speaker output ports
NFC Ports
Inbuilt Apps
NA
Yes, Netflix, Hotstar, Youtube
Other Smart Features
Android
Connect Share, Display Mirroring, Easylink (HDMI-CEC), Screen Casting, WiFi Direct, Android
Band Support
Single Band
Single Band
WiFi-Direct Support
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Cell Requirement
3 AAA
2 AAA
Universal Control Present
Touch Controls Present
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
50 W
50 W
50 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V