TCL 55Q6C 55 inch (139 cm) QD-Mini LED 4K vs Motorola EnvisionX Spectra 65UHDGMMWKRQ 65 inch (165 cm) Mini LED 4K
Key Feature Comparison
TCL 55Q6C 55 inch (139 cm) QD-Mini LED 4K
Check Price
close
Motorola EnvisionX Spectra 65UHDGMMWKRQ 65 inch (165 cm) Mini LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Netflix,Hotstar,Prime Video
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar
240 V
50 - 60 Hz, 220 W
110 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, LED
4K, LED
16:09, 144 Hz
60 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
TCL
Motorola
Model
55Q6C 55 inch (139 cm) QD-Mini LED 4K TV
EnvisionX Spectra 65UHDGMMWKRQ
Available
Launch Date
30-May-25
Series
Q6C
Warranty
2 Years
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Display Size (Diagonal)
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
144 Hz
60 Hz
Response Time
9.5 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range),MEMC
HDR (High Dynamic Range)
Weight Without Stand
12.20 Kg
Weight With Stand
24.82 Kg
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Sound Technology
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
Total Speaker Output
40 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
USB Ports
1
2(Side)
HDMI Ports
3
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
Processor Type
Inbuilt Apps
Netflix,Hotstar,Prime Video
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2,Display Mirroring,Android
Display Mirroring, Android
Remote Type
IR (Infra red)
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
240 V
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
220 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Google Mobile Phone Price List
POCO Mobile Price List
Huawei Mobile Price List
LG Mobile Price List
Motorola Mobile Price List
Recent News
Honor X80 GT Leaks Suggest Massive 13,080mAh Battery, Snapdragon 8-series Chip
14th Mar 2026
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery