TCL 65P8K 65 inch (165 cm) QLED 4K vs Sony BRAVIA KD-55X80J 55 inch LED 4K TV
Key Feature Comparison
TCL 65P8K 65 inch (165 cm) QLED 4K
Check Price
close
Sony BRAVIA KD-55X80J 55 inch LED 4K TV
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Neflix, Youtube, Hotstar, Prime Video
50 - 60 Hz, 200 W
220 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, QLED
LED
16:09, 144 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Bass reflex speaker, Dolby Atmos
X-Balanced Speaker
Detailed Specs
Brand
TCL
Sony
Model
65P8K 65 inch (165 cm) QLED 4K TV
BRAVIA KD-55X80J 55 inch LED 4K TV
Available
Launch Date
20-May-25
Warranty
2 Years
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Display Type
QLED
LED
Display Size (Diagonal)
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
55 Inch
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Direct LED
Refresh Rate
144 Hz
60 Hz
Brightness
350 Nits
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
3D TV
No
Curved TV
No
Weight Without Stand
17.1 Kg
15.7 Kg
Weight With Stand
17.4 Kg
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
Colour
Black
Dimensions With Stand(WxHxD)
1243 x 787 x 338 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1243 x 719 x 71 mm
Stand Material
Metal
Stand Features
Slim Blade stand
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
300 x 300 mm
Sound Type
2.1
Sound Technology
X-Balanced Speaker
Total Speaker Output
35 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
USB Ports
2
2(Side)
HDMI Ports
3
4(Side)
Ethernet Sockets
1
1(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Side)
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Bluetooth Version
5.4
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Display Mirroring, Android
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
200 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Voltage Requirement
220 - 240 V