Toshiba 43C450ME 43 inch (109 cm) QLED 4K vs Toshiba 43C350MP 43 inch (109 cm) LED 4K vs Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
6.4
Toshiba 43C450ME 43 inch (109 cm) QLED 4K
Check Price
close
6.7
Toshiba 43C350MP 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
8.4
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 95 W
230 V
50 - 60 Hz, 95 W
4K, QLED
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Atmos
Dolby MS12, Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS X
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
Toshiba
Toshiba
Model
43C450ME 43 inch (109 cm) QLED 4K TV
43C350MP 43 inch (109 cm) LED 4K TV
43C350LP 43 inch LED 4K TV
Warranty
2 Years
4 Years
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Launch Date
24-Apr-23
19-May-22
Display Type
QLED
LED
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
43 Inch (109.22 cm)
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
60 Hz
Brightness
350 Nits
300 Nits
Other Display Features
Regza, HDR (High Dynamic Range), Quantum Dot Color
HDR (High Dynamic Range)
Response Time
8 ms
8 ms
Weight Without Stand
7.4 Kg
6.8 Kg
Weight With Stand
7.8 Kg
7.2 Kg
Stand Colour
Black
Silver
Upscaling
Yes
Sound Technology
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
12 W
12 W
Total Speaker Output
24 W
24 W
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
USB Ports
2(Side)
2(Side)
2 Ports
HDMI Ports
3(Side)
3(Side)
3 Ports
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Display Mirroring
Android
Android
Band Support
Dual Band
Dual Band
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
220 - 240 V
100 - 240 V
230 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
100 W
95 W
95 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W