Toshiba 55Z570RP 55 inch (139 cm) QLED 4K vs Toshiba 55M650MP 55 inch (139 cm) Mini LED 4K
Key Feature Comparison
Toshiba 55Z570RP 55 inch (139 cm) QLED 4K
Check Price
close
6.2
Toshiba 55M650MP 55 inch (139 cm) Mini LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Netflix,YouTube,Hotstar,Prime Video
Yes, Netflix, Prime Video, Zee5, Eros Now, JioCinema, Youtube, Hungama
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 130 W
230 V
50 - 60 Hz
4K, QLED
4K
16:09, 120 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
Toshiba
Toshiba
Model
55Z570RP 55 inch (139 cm) QLED 4K TV
55M650MP 55 inch (139 cm) Mini LED 4K TV
Available
Launch Date
29-May-25
Series
Z570RP
Warranty
2 Years
4 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
120 Hz
60 Hz
Brightness
350 Nits
600 Nits
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
8 ms
Other Display Features
Regza,HDR (High Dynamic Range),MEMC
HDR (High Dynamic Range)
Weight Without Stand
11.4 Kg
13 Kg
Weight With Stand
11.6 Kg
Stand Colour
Black
Silver
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI, FLV, H.264, H.265, MKV, MOV, MP4, MPEG-2, MPEG-4, TS, WEBM, WMV
AVI, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Sound Technology
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), FLAC, MP3, OPUS, PCM, WAV, WMA
MP3, WMA
No. of Speakers
3
Total Speaker Output
24 W
49 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Sound Type
2.1
USB Ports
2(Side)
2 Ports
HDMI Ports
HDMI (3 Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Band Support
Dual Band
Dual Band
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay,Apple Homekit,Display Mirroring
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
230 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
130 W
Power Consmption Standby
0.5 W