Karbonn Smart Tab 8 Velox vs iBall Slide 3G 7803Q-900
Key Feature Comparison
4.8
Karbonn Smart Tab 8 Velox
Check Price
close
5.6
iBall Slide 3G 7803Q-900
Check Price
close
Add more tablets to compare
At a Glance
Show differences only
Dual core, 1.5 GHz
1.3 GHz, Quad core, Cortex A7 + Marvell
4500 mAh
Li-ion
4000 mAh
Li-Polymer
20.32 cm (8.0 inch)
160 ppi, 768 x 1024 pixels
19.94 cm (7.8 inch)
163 ppi, 768 x 1024 pixels
3 MP Primary Camera
5 MP Primary Camera
3G
3G
Detailed Specs
Brand
Karbonn
iBall
Launch Date
26-Dec-12
25-May-14
Market Status
Discontinued
Confirmed
Operating System
Android
Android
Colours
White
Black
Display Size
20.32 cm (8.0 inch)
19.94 cm (7.8 inch)
Display Resolution
768 x 1024 pixels
768 x 1024 pixels
Pixel Density
160 ppi
163 ppi
Display Type
LCD
IPS LCD
Touch Screen
Capacitive Touchscreen, Multi-touch
Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch
Processor
Dual core, 1.5 GHz
RAM Capacity
1 GB
1 GB
Internal Memory
2 GB
16 GB
Expandable Memory
Up to 32 GB
Yes, Up to 32 GB
User Available Storage
Up to 12 GB
Rear Resolution
3 MP Primary Camera
5 MP Primary Camera
Rear Flash
LED Flash
Yes, LED Flash
Rear Image Resolution
2048 x 1536 Pixels
2592 x 1944 Pixels
Shooting Modes
Continuos Shooting
Rear Camera Features
Digital Zoom, Smile detection
Digital Zoom
Front Resolution
0.3 MP Front Camera
2 MP Primary Camera
Front Camera Features
Fixed Focus
Battery Capacity
Battery Type
Li-ion
Li-Polymer
Network Support
SIM 1
3G Speed:, EV-DO category Rev.A
3G Bands:, UMTS 2100 MHz, 2G Bands:, GSM 1800 / 900 MHz, 3G Speed:, HSDPA 21 Mbit/s , HSUPA 5.76 Mbit/s , GPRS:, Available, EDGE:, Available