Key Feature Comparison
6.4
HP Pavilion 15-cx0140tx (4QM25PA)
Check Price
close
7.4
HP Pavilion 15-EC2144AX (552W1PA)
Check Price
close
Add more laptops to compare
At a Glance
Show differences only
Intel Core i5
8th Gen, 2.3 Ghz
AMD Ryzen 5
3.3 Ghz
NVIDIA GeForce GTX 1050
4 GB, Nvidia
NVIDIA GeForce GTX 1650
4 GB, Nvidia
15.6 Inches
141 ppi
15.6 Inches
141 ppi, 144 Hz
DDR4
8 GB, 2666 Mhz
DDR4
8 GB, 3200 Mhz
Li-Ion
3 Cell
Li-Po
3 Cell
Detailed Specs
Brand
HP
HP
Model
15-cx0140tx (4QM25PA)
15-EC2144AX (552W1PA)
Market Status
Out of Stock
Confirmed
Weight
2.17 Kg
1.98 Kg
Dimensions
365 x 256.5 x 25.4 mm
360 x 257 x 23.5 mm
Color
Black
Shadow Black
Operating System
Windows
Windows
OS Architecture
64-bit
64-bit
Series
Pavilion Series
Pavilion Series
Launch Date
25-Dec-21
Display Size
Display Resolution
1920 x 1080 Pixels
1920 x 1080 Pixels
Pixel Density
141 ppi
Screen Quality
Full HD
Full HD
Screen Type
LED
LED
Display Features
Diagonal FHD IPS Anti-Glare Micro-edge WLED-backlit Display
Full HD IPS LED Backlit Anti-glare Display
Display Touchscreen
No
No
Refresh Rate
144 Hz
Processor Brand
Intel
AMD
Processor Name
Intel Core i5
AMD Ryzen 5
Processor Generation
8th Gen
Clock Speed
2.3 Ghz
3.3 Ghz
Graphic Processor
Graphic Brand
Nvidia
Nvidia
Graphics Memory
4 GB
4 GB
RAM Capacity
8 GB
8 GB
RAM Type
RAM Speed
2666 Mhz
3200 Mhz
Memory Slots
1
Memory Layout
1 x 8 Gigabyte
1x8 Gigabyte
HDD Capacity
1 TB
HDD Speed
7200 RPM
HDD Type
SATA
SSD Capacity
512 GB
Expandable Memory
16 GB
Battery Cell
Battery Type
Li-Ion
Li-Po
Power Supply
52 W AC Adapter W
150 W AC Adapter W