Acer I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K vs Realme Smart TV 43 inch LED 4K vs OnePlus Y1S Pro 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
8.6
Acer I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K
Check Price
close
Realme Smart TV 43 inch LED 4K
Check Price
close
7.1
OnePlus Y1S Pro 43 inch LED 4K
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, MX Player, Zee5, Sony Liv, Voot, Youtube, Disney+Hotstar
Quad Core
Yes, Netflix, Youtube, Amazon Prime Video, Hotstar, Google Play Store
110 V
50 - 60 Hz, 100 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
4K, LED
4K, LED
16:09
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Audio
Dolby Atmos
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
Acer
Realme
OnePlus
Model
I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K TV
Smart TV 43 inch LED 4K TV
Y1S Pro 43 inch LED 4K TV
Launch Date
22-May-22
11-Mar-22
Warranty
2 Years
1 Year
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
43 Inch
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision
HDR (High Dynamic Range)
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Colour
Dimensions Without Stand(WxHxD)
960 x 760 x 563 mm
957 x 210 x 612 mm
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
200 x 200 mm
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG, MPEG-2, MPEG2PS, MPG
Image Formats Supported
GIF, JPEG, PNG
JPEG, PNG
Upscaling
Yes
Yes
Digital TV Reception Formats
DVB
Sound Technology
Total Speaker Output
30 W
24 W
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Type
Stereo
2
Audio Formats Supported
DTS, MP3, WMA
No. of Speakers
4
Output Per Speaker
12 W
24 W
Other Smart Audio Features
Dolby Atmos
USB Ports
2 Ports
2(Side)
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
3(Side)
Ethernet Sockets
1
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Band Support
Dual Band
Dual Band
Processor Type
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Android
Android
WiFi-Direct Support
Bluetooth Version
5
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Remote Type
IR (Infra red)
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
110 V
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
100 W
100 W
120 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W