Acerpure Nitro AP55UG75PNTO5 55 inch (139 cm) QLED 4K vs Haier LE43K6GA 43 inch LED Full HD
Key Feature Comparison
Acerpure Nitro AP55UG75PNTO5 55 inch (139 cm) QLED 4K
Check Price
close
Haier LE43K6GA 43 inch LED Full HD
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Netflix, YouTube, JioHotstar, Prime Video
NA
220 - 240 V
60 - 50 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 74 W
4K, QLED
Full HD, LED
120 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
Acerpure
Haier
Model
Nitro AP55UG75PNTO5 55 inch (139 cm) QLED 4K TV
LE43K6GA 43 inch LED Full HD TV
Available
Launch Date
24-Sep-25
Series
Nitro
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Display Type
QLED
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
43 Inch
Display Resolution
4K
Full HD
Refresh Rate
120 Hz
60 Hz
Brightness
350 Nits
Response Time
8 ms
16:09
Stand Shape
Tabletop
Colour
Black
Weight Without Stand
6.4 Kg
Weight With Stand
6.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
965 x 607 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
961.0 x 557.0 x 695 mm
Stand Colour
Black
Digital TV Reception Formats
DVB
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
50 W
20 W
Speaker Frequency Range
60 - 50 Hz
50 - 60 Hz
No. of Subwoofers
2
Sound Technology
Dolby Audio
Output Per Speaker
20 W
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
3
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Band Support
Dual Band
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
Display Mirroring
Android
Voice Recognition
2 AAA
Internet Access
Remote Type
IR (Infra red)
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
220 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
60 - 50 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
74 W