Haier LE32A7-N 32 inch (81 cm) LED HD-Ready vs Sony BRAVIA KDL-42W700B 42 inch LED Full HD
Key Feature Comparison
Haier LE32A7-N 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Check Price
close
Sony BRAVIA KDL-42W700B 42 inch LED Full HD
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
YouTube, Prime Video
No
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 88 W
HD ready, LED
Full HD, LED
16:09, 60 Hz
16:09
Clear Audio Plus
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Detailed Specs
Brand
Haier
Sony
Model
LE32A7-N
BRAVIA KDL-42W700B 42 inch LED Full HD TV
Available
Out of Stock
Launch Date
1-Jun-25
Series
A7
W700B
Warranty
1 Year
2 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Television, Remote (RM-GD033), 2 x R03 Battery, User Manual, Warranty Card.
Display Size (Diagonal)
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
42 Inch
Display Resolution
HD ready
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
270 Nits
178 Degrees
89 Degrees
Vertical Viewing Angles
178 Degrees
89 Degrees
Local Dimming
No
Contrast Ratio
Response Time
5 ms
3D TV
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
X-Reality PRO, X Reality-PRO, 3D Comb Filter, Frame Dimming, Triluminous display
Weight Without Stand
3.5 Kg
10.5 Kg
Weight With Stand
5.1 Kg
11.7 Kg
Stand Shape
Tabletop
Arch Flow
Stand Colour
Black
Silver
Colour
Black
Dimensions With Stand(WxHxD)
958 x 600 x 170 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
958 x 563 x 64 mm
Stand Material
Metal
Stand Weight
1.2 Kg
Video Formats Supported
MP4
3GP, Asf, AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG-1, MPEG2PS, MPEG2TS, VOB, WMV
Analog TV Reception Formats
AUTO, PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Audio Formats Supported
MP3
AAC, LPCM, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
(Bottom)
Total Speaker Output
16 W
16 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Type
Stereo
Sound Technology
Output Per Speaker
8 W
Other Smart Audio Features
Clear Audio Plus
USB Ports
2
2(Side)
HDMI Ports
3
1(Side), 3(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Bottom)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Bottom)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
Ethernet Sockets
1
NFC Ports
Inbuilt Apps
YouTube, Prime Video
Other Smart Features
Display Mirroring
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
One-Flick Entertainment
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
88 W