Haier LE55Q9500U 55 inch LED 4K vs Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K
Key Feature Comparison
Haier LE55Q9500U 55 inch LED 4K
Check Price
close
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes
100 - 240 V
165 W
100 - 240 V
150 W
4K, LED
4K, LED
16:09
Auto volume leveller: Balance
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
Haier
Haier
Model
LE55Q9500U 55 inch LED 4K TV
LE55B9500U 55 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
Display Size (Diagonal)
55 Inch
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
Local Dimming
No
No
3D TV
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Colour
Black
Black
Dimensions With Stand(WxHxD)
1235 x 778 x 252 mm
1240 x 768.4 x 246 mm
Stand Material
Metal
Stand Colour
Silver
Weight With Stand
14.2 Kg
Stand Shape
Y Shape
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
PAL, SECAM
Video Formats Supported
AVI, MPEG, MPEG-2, MPEG-4, WMV
AVI, DivX HD, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
BMP, JPEG, PNG
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WAV, WMA
AAC, M4A, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
10 W
Total Speaker Output
20 W
20 W
Other Smart Audio Features
HDMI Ports
3 Ports
4 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
Ethernet Sockets
1
NFC Ports
USB Ports
1 Port
WiFi Present
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Other Smart Features
Hotel Mode
Universal Control Present
Touch Controls Present
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Power Consmption Running
165 W
150 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W