Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
Mobile
52531
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52531.png
/haier-le55b9500u-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Haier
55 Inch
4K
AVI, DivX HD, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
178 Degrees
100 - 240 V
150 W
Hotel Mode
Auto volume leveller: Balance
Brand
Haier
Model
LE55B9500U 55 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight With Stand
14.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1240 x 768.4 x 246 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Black
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, M4A, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
Games
Other Smart Features
Hotel Mode
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Universal Control Present
Touch Controls Present
Haier LE55B9500U 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
150 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%