LG 32LQ643BPTA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready vs LG 32LQ645BPTA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready vs LG 32LQ6360PSA 32 inch LED Full HD
Key Feature Comparison
4.7
LG 32LQ643BPTA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Check Price
close
5.1
LG 32LQ645BPTA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Check Price
close
5.1
LG 32LQ6360PSA 32 inch LED Full HD
Show differences only
Quad Core
NA
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar and many more
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 55 W
110 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
HD ready, LED
HD ready, LED
Full HD, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
60 Hz
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
32LQ643BPTA
32LQ645BPTA
32LQ6360PSA 32 inch LED Full HD TV
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Display Size (Diagonal)
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
HD ready
Full HD
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
60 Hz
Contrast Ratio
Response Time
6.5 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
LED Backlight Type
Direct LED
Weight Without Stand
3.7 Kg
3.68 Kg
4.65 Kg
Weight With Stand
5.44 Kg
3.7 Kg
4.7 Kg
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Upscaling
Yes
Audio Formats Supported
MPEG, WAV, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
8 W
8 W
10 W
Total Speaker Output
16 W
16 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Type
2
Other Smart Audio Features
Dolby Atmos
USB Ports
2(Side)
2 Ports
1(Side)
HDMI Ports
3(Side)
3 Ports
2(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
1
1(Rear)
Ethernet Sockets
1
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Bottom)
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
Web OS
AirPlay 2, Apple Homekit, Web OS
Web OS
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Games
Camera
Voice Recognition
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
Voltage Requirement
110 - 240 V
110 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
55 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W