LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready vs Acer AR32AP2841HDFL 32 inch LED HD-Ready
Key Feature Comparison
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Check Price
close
Acer AR32AP2841HDFL 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
YouTube Hotstar Prime Video
100 - 240 V
50 - 60 Hz
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 50 W
HD ready, LED
HD ready, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
2
Clear Sound
Box Speaker
Detailed Specs
Brand
LG
Acer
Model
32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready TV
AR32AP2841HDFL 32 inch LED HD-Ready TV
Available
Launch Date
30-Jan-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
HD ready
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Contrast Ratio
Response Time
6.5 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LED Backlight Type
Direct LED
Brightness
320 Nits
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Weight Without Stand
3.68 Kg
5.0 Kg
Colour
Black
Weight With Stand
5.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
721 x 476 x 186 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
721 x 425 x 80.3 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Video Formats Supported
AVI, MPEG
H.263, H.264, H.265, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Analog TV Reception Formats
SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Sound Technology
2
Box Speaker
Audio Formats Supported
MP3, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), FLAC, WMA
Total Speaker Output
20 W
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
No. of Speakers
Output Per Speaker
12 W
Other Smart Audio Features
Clear Sound
USB Ports
1
2(Side)
HDMI Ports
3(Side)
Audio, Video, Image
Headphone/Speaker output ports
Inbuilt Apps
YouTube Hotstar Prime Video
Games
Other Smart Features
Display Mirroring Web OS
WiFi-Direct Support
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
2 AAA
Internet Access
Remote Type
RF (Radio frequency)
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
50 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Vivo Mobile Price List
Xiaomi Mobile Price List
New Upcoming Mobile Phones June 2023
Best Mobile Phones Under 50000
Best Mobile Phones Under 45000
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery