LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Release Date
30
Jan
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/3e3a764a-8004.jpg
/lg-32lr600b6lc-32-inch-81-cm-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
HD ready
AVI, MPEG
HDR (High Dynamic Range), 3000:01:00
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Display Mirroring Web OS
Brand
LG
Model
32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready TV
Market Status
Available
Launch Date
30-Jan-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
HD ready
Refresh Rate
60 Hz
Contrast Ratio
Response Time
6.5 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
3.68 Kg
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Audio Features
Sound Technology
2
Audio Formats Supported
MP3, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Connectivity/Ports
2
Ethernet Sockets
1
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
YouTube Hotstar Prime Video
Games
Other Smart Features
Display Mirroring Web OS
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
LG 32LR600B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%